Лунтза (Lountza)
Лунтза (En. Lountza, Gr. Λούντζα) – това е един много вкусен традиционен Кипърски деликатес. Чувала съм, че се прави и в Италия (там носи същото име), но нямам представа дали технологията на приготвяне и ползваните подправки са едни и същи. Името на деликатеса, вероятно произлиза от наименованието на гръцки (пък до колкото разбърх и на италиянски), на парчето месото от което се прави – от „лунтзата” на прасето, т.е. от рибицата му.
- Лунтза-та се прави от свински рибици (филетата от външната страна на гърба на прасето) – познати още като Back bacon.
- Ще ви е нужна голяма кутия или друг съд с похлупак, в който да мариновате месото. Имайте в предвид, че престоят във виното е продължителен и съдът ви трайно може да се оцвети от него.
- Месото се маринова в червено вино – обикновенно то трябва да е хубаво миродато домашно вино. Количеството му трябва да е достатъчно да покрива месото. За да не изразходвате излишно количество вино изберете подходящ съд, който да побира свинските рибици и да не остава прекалено много празно простронство. Може да загънете месото, така че да се побере плътно в избраният от вас съд.
- Подпровките, които се ползват за приготвянето на Лунтза-та, могат да варират според личните предпочитания на тези, които приготвят месото или населеното място. Подправките, които могат да се използват са: сол, черен пипер, кориандър, карамфил, канела, кимион.
- Давам рецептата, така както я приготвя съпругът ми.
Необходими продукти:
2 свинки рибици (филета)
сол
прясно смлян черен пипер
За маринатата:
хубаво червено вино в количество достатъчно да покрива месото
2-3 бр. дафинов лист
1-2 пръчки канела
4-5 бр. карамфил (подправка) – цели цветчета
около 1 с.л. счукан сух кориандър (не на прах, просто счукан)
5-6 зърна черен пипер
За наръсване и овалване на месото след мариноването:
счукан кориандър
6 бр. карамфил (подправка) – цели цветчета
канела на прах
смлян черен пипер
сол ако е нужно
Начин на приготвяне:
Свинските рибици се наръсват обилно със сол и черен пипер. Поставят се в продълговата тавичка или друг подходящ съд, покриват се с домакинско фолио и се прибират в хладилника за 2 дни (48 часа). След това се приготвя марината от виното и подправките.Месото се отцежда от отделилият се сок и се прехвърля в дълбок съд с похлупак, подходящ за мариноването му. Добавят се подправките и се залива с вино. Захлупва се (или се покрива с домакинско фолио) и се прибира в хладилника за 5 до 7 дни. Ако месото на някои места се показва над вино, може да го обръщате на всеки 24 часа, така че да се напои равномерно от всички страни.
Месото се отцежда от виното без да се подсушава. Наръсва се с още сол, черен пипер и канела на прах. Овалва се в счукан кориандър. Когато го овалвате в кориандъра, го притискайте леко, така че подправката да се задържи на повърхността ме. На всяка рибица се забучват по 3 карамфилчета. Ако месото има някакви гънки, може да вмъкнете в тях и дафиновите листа от маринатата. След това трябва да остави на проветриво място да съхне. Месото не трябва да се опира в нищо – трябва да виси. За целта трябва да го нанижете на голяма пръчка от стелестстил или да прекарате канап през единият му край и да го вържете за нещо, така че да може да виси и съхне. Може да се направи и пушена, ако знаете как.
След около седмица, може да започнете да си рязвате от лунтзата. Реже се на тънки филийки, които се запичат на скара. Страхтно мезе е за вино или друг алкохол! С нея могат да се направят вкусни сандвич, може да се сервира като предястие или да се направят вкусни ордьоври с нея.
Когато е добре изсушена, може да се съхрани за дълго в хладилник или във фризера.

Мария, какво да кажа/напиша/ след такава красота?! Божествено мезе!
Еви, благодаря ти!
Поздрав най-сърдечен и усмихнат от слънчев Кипър!
Страхотно мезе и много интересен блог! Радвам се, че открих още едно чудесно местенце! Обожавам гръцката кухня, а тук набързо съзрях вече няколко рецепти! Хубава неделя от мен!
Добре си дошла, Candy!
Радвам се, че блогът ми ти е харесал!
Хубава вечер за теб и прекрасна, усмихната и ползотворна нова седмица!
Мария, много ми харесва блога ти . Вече опитах някои твои рецепти мтого ми харсаха захаринките ти имат вкуса на тези от моето детство.
Mariq tova meze sled tazi obrabotka ima li vkus na vino ?
Привет Александра!
Не ми стана много ясно какво точно имаш в предвид!? Но ще се опитам да ти отговоря!
Месата мариновани във вино, поемат аромата му и стават много вкусни! Така е и с това мезе!
Един обикновен бекон да сложиш във вино и става чудно вкусен, когато го запечеш на скара!
Когато се консумира лунтзата се усеща аромата на виното, но не е вкусът му такъв какъвто е като го пиеш от чаша. Разбира се, за да стане хубаво мезе, трябва да се ползва хубаво вино.
Много често съм чувала „Остави това вино за готвене, че не става за пиене!“ Никога не правете така! Не трябва да се ползват вината, които не са добри за пиене, за да готви с тях, защото вместо да се подобри вкуса на ястието ще се влоши!
Статията ви е много интересна и се радвам, че ни пишете. Да успееш да направи е едно месо крехко и да има приятни аромати от поправките не е лесна задача.Лично за мен ми е доста трудно самото изпичане и ако няма някой който да го наблюдава, най вероятно ще го препека повече и от там то ще стане сухо месо, а не бива така. Надявам се да ни покажете и рецепта десерт, която ще е подходяща за изпълнение и да си отива по вкус с основното.
В Северна Италия се нарича брезаола.Браво!